Вплив препаратів побутової хімії і полімерних матеріалів на здоров’я людини

Хімічна промисловість пропонує більше 3000 найменувань пре­паратів побутової хімії, попит на які постійно зростає. До них нале­жать засоби для миття, очищення, дезинфекції, полірування предметів, виведення плям із них, а також фарби, лаки, клеючі матеріали та ін., асортимент яких постійно зростає. Усі вони становлять потенціальну небезпеку для здоров’я людини, особливо дітей.

Найпоширенішими препаратами побутової хімії є синтетичні миючі засоби, до яких належать пральні порошки, засоби для миття посуду, сантехніки тощо. Щоденне використання в домашніх умовах синтетичних миючих засобів спричинює алергічні захворювання, які проявляються у різних формах. У важких випадках, коли захворювання є наслідком багаторазового використання миючих засобів, воно триває від 5 до 15 днів. Прояви алергії можуть виникати при зберіганні хіміч­них препаратів. Особливо шкідливими є синтетичні миючі засоби для дитячого організму.

Призначені для прання білизни синтетичні засоби не рекоменду­ється використовувати для миття посуду, оскільки вони погано змива­ються, а їх залишки на посуді можуть із їжею потрапити до шлунково-кишкового тракту.

Досить поширеними у побуті є засоби чищення – дрібнодисперсні, тверді компоненти, які використовують у формі порошків, паст, гелів для видалення тонкого шару окисленого металу і забруднювачів з по­верхонь твердих і м’яких виробів. Всі вони є токсичними і шкідливими для здоров’я.

До лакофарбових і клеючих засобів належать натуральні та штучні пігменти (забарвлені речовини), оліфи, фарби, лаки, емалі, розчинники тощо. З такими матеріалами не рекомендується працювати вагітним жінкам, особам із хронічними захворюваннями печінки, дихальних шляхів, серцево-судинної системи.

У своєму побуті люди використовують інсектициди – дезинфі­куючі препарати, засоби боротьби з побутовими комахами і гризу­нами у вигляді розчинів, емульсій, аерозолів, суспензій і порошків. Більшість із них алергічно діє на організм людини, що вимагає не­ухильного дотримання правил особистої гігієни, забезпечення чисто­ти приміщення.

Діапазон потенційно небезпечних хімічних препаратів, що можуть спровокувати порушення здоров’я людини, надто широкий. їх асорти­мент за складом і джерелами утворення різноманітний: речовини рос­линного походження, синтетичні полімерні сполуки, лікарські засоби (металічна ртуть з термометрів), свинець, які можуть міститися у воді, харчових продуктах унаслідок тривалого їх зберігання у посу­ді, покритому глазур ‘ю, яка складається із свинцю та окису сицилію. Токсичними є продукти спалювання побутового газу, дитячі іграшки, що мають у своєму складі хімічні речовини. Наприклад, при виготовлен­ні гумових іграшок використовують хімічні речовини, які надають їм гнучкості, різні фарби, лаки. Нерідко токсичну дію проявляють косме­тичні препарати. До побутових факторів, що зумовлюють порушення здоров’я людини, можна зарахувати інгредієнти (складники сполук), які використовують у кулінарії, а також алкогольні напої, що виклика­ють важкі та гострі інтоксикації.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.