Рухова активність дитини

Рухи немовлят і грудних дітей хаотичні, генералізовані, носять хробаковидний характер і нецілеспрямовані. Вони протікають на тлі гіпертонусу м’язів, особливо м’язів-згиначів. Немовлята здатні до плавального рефлексу, прояв якого особливо виражене на 30-40-й день життя: дитина здатна самостійно утримуватися у воді до 15 хвилин. Якщо рефлекс не розвивати, то він згасає.

У процесі постнатального онтогенезу відбувається поетапне становлення різних форм рухів, в основі якого лежить процес координації рухових систем мозку. Координація м’язів очей, що спостерігається на 2—3-й тиж., відбиває перший прояв становлення механізмів цілеспрямованої рухової діяльності і координації. Вона виявляється у фіксації погляду дитини на яскравому предметі, спостереженні за рухом високо піднятої іграшки. У 1,5-2 місяці з’являється здатність до координації м’язів шиї (утримання голівки у вертикальному положенні при вертикальній позі дитини або підйом її при положенні на животі), у 2-2,5 міс. — до координації м’язів рук (наближення руки до ока або до носа, потирання руками ока або носа, обмацування своїх рук. перебирання пальцями ковдри або пелюшки).

Потім формуються механізми, що забезпечують цілеспрямовані рухи — утримання іграшки двома руками (3,5 міс), активне протягання руки до предмета, хапання предмета (5 міс), ножицеподібне хапання предметів за рахунок змикання великого і середнього пальців (9-10 міс), кліщевидне хапання предметів, тобто захоплення з використанням кінцевих фаланг великого і вказівного пальців (12-13 міс.). Координація м’язів спини виявляється в тім, що дитина робить поворот із спини на бік (4 міс), із спини на живіт (5 міс.), поворот із живота на спину (5-6 міс). Завдяки координації м’язів ніг у дитини з’являється здатність самостійно сидіти (6 міс), плазувати з перехресним рухом рук і ніг уперед (7-8 міс), пересуватися навкарачки, тобто плазувати з піднятим животом (8 міс).

Важливим етапом у становленні координаційних механізмів є реалізації поз стоячи (8-9 міс) і ходьби (10-11 міс. — перші кроки; 12­16 міс — ходьба на зігнутих в колінному і тазостегновому суглобах ногах; 2­3,5 роки — ходьба на «витягнутих паличках», тобто не згинаючи ніг; 4-5 років зріла хода із синхронними рухами рук, що марширують,). За рахунок появи координації між м’язами ніг, рук, тулуба і шиї в 4-15 років удосконалюється ходьба, збільшується довжина кроку, формується правильна постановка стоп (під кутом 35° до сагітальної осі), правильне сполучення рухів рук при ходьбі і правильна постава при ходьбі.

У процесі розвитку формуються й інші види координації, що забезпечують збереження рівноваги при ходьбі (3-4 роки), здійснення бігу (3-45 років) і стрибків (4-15 років). У цілому послідовний розвиток координаційних здібностей людини приводить до того, що до 3-5 років формуються всі природні види руху. У 4-5 років дитині доступні такі складні види кроків (3-4,5 г). Гіпокінезія, як і гіперкінезія у дітей порушує темпи розвитку організму.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.