Розвиток серця і судин у плода

Розвиток серця у плода починається з 3-го тижня внутрішньоутробного розвитку з вісцерального листка мезодерми. У ділянці майбутньої шиї плода з’являються дві закладки серця у вигляді трубок. Вони зближуються і зростаються, а перетинка між ними розсмоктується. Утворюється трубчасте серце. На 4-му тижні серце стає двокамерним, як у риб.

Поділ передсердь починається наприкінці 4-го тижня. Вже до кінця 5-го тижня утворюється перетинка і серце стає трикамерним, як у амфібій. Передсердя сполучаються між собою через овальний отвір, який має клапан з лівого боку.

Поділ шлуночків починається на 6-му тижні. Розвиток шлуночка завершується протягом 7-го тижня. М’язова тканина провідної системи серця з’являється дуже рано, одночасно зі скоротливим міокардом.

З кінця 2-го місяця починається переміщення серця з ділянки шиї в грудну порожнину. Скорочення серцевого м’яза починаються на 22—23-й день, відразу після утворення трубчастого серця. У цей час довжина ембріона близько 3 мм. На 5-му тижні скорочення серця слабкі й аритмічні. Уже на 6-му тижні скорочення міокарда стають ритмічними з частотою 110 за 1 хв. Частота серцевих скорочень (ЧСС) збільшується і на 8—12-му тижні становить 165— 170 за 1 хв. На 6-му місяці внутрішньоутробного розвитку в ембріона ЧСС зменшується до 140 за 1 хв., а перед народженням дорівнює 130 за 1 хв. Короткочасне сповільнення ЧСС до 70-100 за 1 хв. спостерігається під час рухів плода.

Тривалість серцевого циклу в плода менша, ніж у новонародженого (у плода — 0,48 с, у дитини — 0,8 с). Систола за тривалістю на 10 % перевищує діастолу. Максимальний тиск у лівому шлуночку плода становить 50—60 мм рт. ст.

Серце у плода маленьких розмірів (у 8 міс його об’єм становить 3 мл), але воно забезпечує тканини плода в 2-3 рази більшою кількістю крові, ніж у дорослих. У плода чітко виражена залежність систолічного об’єму крові від ЧСС. Збільшення ЧСС призводить до збільшення систолічного об’єму.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.