Постнатальний розвиток м’язів

 У постнатальному періоді м’язи також розвиваються гетерохронно. У немовлят відносна маса м’язів менше (23% від маси тіла), ніж у дорослих (44%); при цьому в них в основному розвинені м’язи тулуба, язика, губ і вкрай слабко — м’язи кінцівок. У 8 років частка м’язової маси складає 26% від маси тіла, у 15 років —32,6%, а у 18 років — як і в дорослих – 44%.

У грудних дітей в першу чергу розвиваються м’язи живота, потім — жувальні м’язи. У період повзання і ходьби розвиваються м’язи спини і кінцівок. На руках спочатку розвиваються великі м’язи плеча, передпліччя; значно пізніше м’язи кисті. Тому до 6 років точна робота пальцями утруднена, що перешкоджає ранньому навчанню письму. З початком пубертатного періоду зміцнюються зв’язки, зростає обсяг м’язів. На завершальних етапах пубертату в юнаків приріст м’язової маси (рук, спини, плечового пояса) особливо виражений. Після 15 років інтенсивно розвиваються дрібні м’язи, що сприяє підвищенню точності рухів і координаційних можливостей. Розвиток м’язів продовжується до 25-35 років. В усіх випадках ріст м’язової маси обумовлений збільшенням діаметра і довжини м’язових волокон. Наприклад, у немовлят їхній діаметр складає 6,5-8,0 мкм; у 3 роки — 12-16; у 7 років — 21 -22; у 14-17 років — 26-28мкм. Ріст м’язового волокна в довжину відбувається за рахунок точок росту на кінцях волокна, що належать до сухожилля. Число ядер у м’язових волокнах із віком знижується: при народженні в 1 волокні 40-45 ядер, у 3 роки — 18, у 14-17 років — 6. Як правило, число м’язових волокон (і їхній вид) не змінюється.

Диференціювання м’язових волокон. Диференціювання волокон на швидкі (білі, анаеробні) і повільні (червоні, аеробні) відбувається на 20-му тижні внутрішньоутробного розвитку, але у функціональному відношенні розходження між ними ще довго не виявляються. До 7-10 років основна маса м’язів складається з червоних м’язових волокон. За рахунок гарної капіляризації вони забезпечують усю діяльність м’язів. У період статевого дозрівання починають розвиватися (паралельно з відповідними а-мотонейронами) білі м’язові волокна, що викликають ріст сили і швидкості м’язового скорочення і поліпшує координаційні здібності. Саме в ці роки вигідно розвивати швидкісні, силові і швидкісно-силові якості.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.