Лімфатична система у дітей і підлітків

Імунна система — сукупність усіх лімфоїдних органів і скупчень усіх лімфоїдних клітин організму. Головний орган імунної системи — загрудинна залоза. Клітини, які виконують функцію специфічного захисту, — це лімфоцити, плазматичні клітини і макрофаги.

Загрудинна залоза (тимус) закладається наприкінці 1-го місяця ембріогенезу з ентодерми. Залоза має дві частки. Зверху міститься капсула, від якої відходять усередину залози перетинки, вони поділяють залозу на часточки. Часточки мають кірковий шар і мозкову речовину. Кірковий шар містить Т-лімфоцити, які швидко діляться шляхом мітозу. У мозковій речовині лімфоцитів менше. Епітеліальні клітини мозкової речовини утворюють скупчення — тільця загрудинної залози. Диференціювання Т- і В-лімфоцитів відбувається ще у внутрішньоутробний період. В-лімфоцити у печінці ембріона знаходять на 10—12-му тижні, у селезінці — на 12-му тижні. Однак активність утворення антитіл незначна. Т-лімфоцити з’являються в ембріона на 10-11-му тижні. На 15-му тижні з’являються ознаки клітинного імунітету.

Після народження дитини загрудинна залоза залишається головним органом специфічного імунітету. Вона міститься за грудниною на рівні II—IV ребра. У новонароджених залоза має масу 12 г і поступово збільшується.

У період статевого дозрівання маса залози досягає 35—40 г, а потім зменшується за рахунок епітеліального компоненту. У дітей у загрудинній залозі переважає кірковий шар, що містить велику кількість лімфоцитів. Гормони залози — тимозин, тимопоетин, тималін та інші активно впливають на поділ та дозрівання клітин — Т-лімфоцитів.

Важливим органом імунної системи є селезінка У білій пульпі селезінки утворюються глобуліни М і G у відповідь на потрапляння антигенів у кров і лімфу. У білій пульпі містяться Т- і В-лімфоцити. Червона пульпа селезінки містить моноцити, які проходять процес диференціювання і стають макрофагами. У дітей селезінкові перекладки тонкі, ніжні, багаті на клітинні елементи. Будова селезінки після народження дитини не закінчена, процес розвитку завершується в 7-8 років.

У немовлят лімфатичні вузли мають значні розміри, вони м’які, багаті на клітинні елементи, сполучної тканини мало. Вузли мають тонку капсулу і тонкі трабекули їх пазухи широкі, але крайова пазуха недорозвинена. Лімфовузли синтезують імуноглобуліни і виконують функцію фільтра, затримуючи антигени. У дітей на 1-му році життя функції лімфовузлів недосконалі й це може сприяти генералізації інфекції.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.