Ембріональний розвиток системи крові

Протягом внутрішньоутробного розвитку розрізняють 3 періоди зміни кровотворних органів:

• період жовткового кровотворення;

• період печінкового кровотворення;

• період медулярного (кістково-мозкового кровотворення).

Кровотворення починається на 19-й день розвитку ембріона. З’являються кров’яні вогнища (кожне у вигляді острівця) у стінці клітини мегалобласта. Жовтковий період кровотворення носить назву позаембріонального періоду.

На 6-му тижні вагітності головним органом кровотворення плода стає печінка. Печінковий період кровотворення досягає максимуму на 5-му місяці внутрішньоутробного розвитку, а потім поступово згасає до моменту народження. Мегалобласти поступово замінюються на еритробласти. З цього часу починають утворюватися не тільки еритроцити, а й нейтрофіли та мегакаріоцити. З 3-го місяця внутрішньоутробного розвитку процес кровотворення починається в селезінці, де можна визначити лімфоцити. В селезінці утворюються еритроцити.

Лімфоцити починають утворюватись на 2-му місяці вагітності. На 50— 60-ту добу лімфоцити з’являються в крові, селезінці, загрудинній залозі, мигдаликах, лімфатичних вузлах і фолікулах. Але повна диференціація лімфоцитів починається з 7-го місяця внутрішньоутробного розвитку. Важливу роль у цьому процесі відіграє загрудинна залоза. Наприкінці 3-го місяця ембріогенезу закладається кістковий мозок. На 4—5-му місяці вагітності починається новий період кровотворення, продукуються всі формені елементи крові. Об’єм червоного кісткового мозку плода збільшується у 2,5 рази до моменту народження.

На 3-му місяці ембріональний гемоглобін замінюється на фетальний, а на 4-му місяці вже з’являється дорослий гемоглобін. Важливою фізіологічною властивістю фетального гемоглобіну є більш висока насиченість його киснем, що відіграє важливу роль у плацентарному кровообігу плода, бо оксигенація крові плода менша від оксигенації крові після народження, коли встановлюється легеневе дихання.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.