Механізм формування навичок та їх удосконалення

Навички — дії, складові частини яких у процесі формування стають автоматичними. При наявності навичок діяльність людини стає продуктивнішою. Відповідно до видів дій розрізняють і види навичок: рухові, сенсорні, інтелектуальні. В усіх видах діяльності необхідні навички: навчальні, трудові, ігрові тощо.

В основі утворення навичок лежать спроби та відбір. Людина, керуючись певними орієнтирами, пробує виконувати певні дії, контролює результат. Успішні рухи, виправдані орієнтири та способи регуляції поступово відбираються і закріплюються; невдалі і невиправдані — пригнічуються і відсіюються; Без таких повторних практичних спроб формування навичок неможливе.

Розглянемо механізм формування рухових навичок під час гри у баскетбол. Утворення складних рухових навичок відбувається досить важко і проходить ряд етапів. Так, на початку повторення рухи не координовані, хоча і виконуються під контролем свідомості. У роботу включаються м’язи, які не беруть участі у виконанні даної навички. Людина робить зайві рухи. Це пов’язано з поширенням збудження корою великих півкуль. Навичка є дуже нестійкою. Сторонні зовнішні подразники (окрики вболівальників), емоційні напруження призводять до порушення навички. При постійній грі в баскетбол відбувається концентрація збудження у тих нервових центрах, які відповідають за формування відповідної рухової навички. Координація рухів і стабільність навички поліпшуються. Рухи виконуються економніше, вільніше і точніше. Але в незвичайній, новій обстановці (наприклад, на спортивних змаганнях) навичка може порушуватися.

Із удосконаленням рухової навички настає її автоматизація. Рухи виконуються підсвідомо, тобто людина концентрує свою увагу не на виконанні рухів, а на їх результаті. Автоматизовані навички полегшують роботу мозку і підвищують його працездатність. Автоматизовані навички важко піддаються зміні. Часто буває так, що виробити нову навичку легше, ніж виправити стару. Якщо рухова навичка здійснюється автоматично, то це не значить, що вона не буде осмислена потім. Після виконання рухової навички, як правило, людина може детально проаналізувати більшість своїх рухів і, якщо необхідно, зайнятись їх удосконаленням. Утворені навички можуть бути перенесені з одного виду діяльності на інший, подібний йому.

Так, навички, утворені в результаті гри в баскетбол, зберігаються і удосконалюються під час оволодіння стрибками у висоту чи гри у волейбол. Тому в людини, яка володіє великою кількістю навичок і умінь, кожна нова навичка утворюється швидше.

Висновки: навички, як і звички, утворюються шляхом тривалого тренування, і для їх підтримання необхідні постійний самоконтроль та самовиховання.

Стаття була додана одним з відвідувачів сайту без посилань на літературні джерела. Матеріал був опублікований виключно в навчальних цілях.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.